CANADIAN SECONDARY SCHOOLS

 

ROWING ASSOCIATION

cssra

CANADIAN SECONDARY SCHOOLS ROWING ASSOCIATION

 

Seventy-second Annual Regatta

LIST OF EVENTS

All Races to be 2000 Metres Straightaway

GOLD MEDALS WLL BE AWARDED TO THE WINNING CREW

SILVER MEDALS WILL BE AWADED TO THE CREW FINISHING SECOND

BRONZE MEDALS WILL BE AWARDED TO THE CREW FINISHING THIRD

MEDAL PRESENTATIONS WILL BE MADE AT THE GRANDSTAND IMMEDIATELY FOLLOWING THE FINAL

 

There will be no change in the order of events and all races will start promptly as scheduled

 

ALL RACES WILL BE RUN IN ACCORDANCE WITH ROWING CANADA RULES OF RACING

HOSPITALITY TENTING RESERVATIONS || NEED ACCOMMODATION?

 

Events || Rules of Racing || Weigh In Rules || Entry Rules || Practice Times & Procedures

Bursary Fund || CSSRA Principles || CSSRA Board || Location || Links || Contact Us || Home

 

CANADIAN SECONDARY SCHOOLS ROWING ASSOCIATION

Website: www.cssra.org || E-mail: regattachair@cssra.org

All contents © 2002~2015 Canadian Secondary Schools Rowing Asociation - All Rights Reserved

Friday June 2nd, Saturday June 3rd & Sunday 4th 2017

Our Gold Sponsors

OntarioPower DSBN NC logo color Email Facebook Twitter logo rca CHR Logo-01 CHR Logo-01 Row Ontario St. Cath Row Alumni LOGO

1     8:00am  Junior Men Four with Coxswain

2     8:10am  Senior Men 72 kg Eight

3     8:22am  Senior Men Double

4     8:32am  Junior Women Four with Coxswain

5     8:42am  Junior Men Quad

6     8:52am  Senior Women 63 kg Single

7     9:02pm  Junior Men 72 kg Four with Coxswain

8     9:12pm  Senior Women 63 kg Eight

9     9:24pm  Junior Women Double

10   9:34pm  Senior Men 66 kg Four with Coxswain

11   9:44pm  Senior Women Quad

12   9:54pm  Junior Men Single

13  10:04pm    Junior Men 66 kg Four with Coxswain

14  10:14pm    Junior Women 63kg Eight

15  10:26pm    Senior Men 72kg Double

16  10:36pm    Senior Men Four with Coxswain

17  10:46pm    Junior Women Single

18  10:56pm    Senior Men Single

19  11:06pm    Senior Women Four with Coxswain

20  11:16pm    Junior Men Eight

21  11:28pm    Senior Women 63kg Double

22  11:38pm    Senior Women 63 kg Four with Coxswain

23  11:48pm    Senior Men Quad

24  11:58pm    Senior Women Single

25  12:08pm    Senior Men 72 kg Four with Coxswain

26  12:18pm    Junior Women Eight

27  12:30pm    Junior Men Double

28  12:40pm    Junior Women 59kg Four with Coxswain

29  12:50pm    Junior Women Quad

30  1:00pm    Senior Men 72 kg Single

31  1:10pm    Senior Women 59 kg Four with Coxswain

32  1:20pm    Junior Men 72 kg Eight

33  1:32pm    Senior Women Double

34  1:42pm    Junior Women 63 kg Four with Coxswain

35  1:52pm    Senior Women Eight

36  2:05pm    Senior Men Eight

Tony Carr Trophy

Laddie Cassels Memorial Trophy

Cline, Saunders, Wilcox Trophy

Beta Sigma PHI, Trophy

Sally Arbuthnot Trophy

Red Flannery Memorial Trophy

Clint Page Trophy

Norm Adams Trophy

Ontario Rowing Association Trophy

S.I. Wells Trophy

The Merriton Trophy

Otto Swinton Trophy

J.D. Bailey Trophy

South Niagara Presidents Award

R.R. Russ Wood Trophy

Past Presidents Trophy

Claude Saunders Trophy

United Steelworkers Trophy

Phil Chapman Trophy

Joe Wright Sr. Trophy

R.E. Baum Trophy

Martin Trophy

The Founders Trophy

Lakeport S.S. Trophy

James Allen Memorial Trophy

Beta Sigma PHI Trophy

Doug Wells Trophy

Old Brentonians Trophy

Beta Sigma PHI, Laura Sabia Trophy

Ken Thorborn Trophy

Beta Sigma PHI, M. Robertson Trophy

Henley Helpers Trophy

Jack Nicholson Trophy

Alex Champion Trophy

Henley Helpers Trophy

Calder Cleland Trophy